Volejte +420 242 488 299
SINCOM
Divize bytových domů s.r.o.

Pokles cen nemovitostí ve velkých městech se neočekává

Síť realitních kanceláří CENTURY 21 pozoruje v souvislosti s pandemií koronaviru COVID-19 výrazné zpomalení trhu s nemovitostmi. Provozní ředitel společnosti Tomáš Jelínek očekává plné rozeběhnutí transakcí zhruba měsíc po zrušení opatření.

Lze očekávat, že tato zcela náhlá krize na trhu bude dopadat i na ceny nemovitostí, které se ale budou více řídit nabídkou a poptávkou. „Ve velkých městech stále není dostatek bytů, o které ale může mírně poklesnout zájem v kontextu právě koronaviru COVID-19, kdy si lidé v bytech možná více uvědomí zajímavost investice do domu se zahrádkou, kde jsou více v bezpečí a mají větší zázemí pro podobné situace,“ odhaduje Tomáš Jelínek.

Podle realitní sítě CENTURY 21 se dlouhodobě neprojeví ani výpadek služeb sdíleného ubytování, říká provozní ředitel společnosti Tomáš Jelínek. „Bytů Airbnb je dle KPMG zhruba 1,2 procenta z celkového počtu bytů v Praze, tedy v podstatě minimum. V kontextu řady připravovaných regulací právě Airbnb jde vlastně o přirozenou regulaci.

Nedá se očekávat ani propad cen u developerských projektů. Developerské stavby jsou dlouhodobé projekty, které by měly počítat i s podobnými výkyvy. Cenu developerského projektu dnes nejvíce ovlivňují ceny pozemků, zdrojů a lidské práce. „Největší zisky ale má především stát ve formě daní. Díky nárůstu ceny práce v posledních letech a cen materiálů jsou ceny jasně definované, zisky developerů jsou v jednotkách procent, proto bych zde očekával spíše vstřícný krok především ze strany státu, který by měl přehodnotit schéma zdanění výstavby a bydlení celkově,“ říká k tomu Jelínek.

Celý článek najdete na stránkách:
https://reality.idnes.cz/sdeleni/pokles-cen-nemovitosti-ve-velkych-mestech-se-neocekava/5eaa78fc37ba4d29d4348022/