Volejte +420 242 488 299
SINCOM
Divize bytových domů s.r.o.

ČNB zlevnila peníze, snížila úrokové sazby na 0,25 procenta

Bankovní rada České národní banky dnes snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 0,25 procenta.

Úrokové sazby v Česku zažívají extrémně rychlý sešup zpátky k nule. Zatímco ještě v únoru činila základní úroková sazba 2,25 procenta, po dnešku se zastavila na 0,25 procenta.

Naposledy rada snížila základní úrokovou sazbu na konci března, a to o 0,75 procentního bodu na jedno procento. Předtím už sazby snížila na mimořádném zasedání 16. března, o 0,5 procentního bodu na 1,75 procenta. Cílem snižování sazeb je zmírnit dopady šíření koronaviru na ekonomiku.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem zase levnější půjčky na bydlení. Zveřejnění rozhodnutí dnes ČNB odložila o 45 minut, naposledy tak učinila i na zasedání na konci března. ČNB snížila také lombardní sazbu, a to o jeden procentní bod na jedno procento.

Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazbu, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, rada nechala na 0,05 procenta.

Celý článek najdete na stránkách:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cnb-snizila-uroky-na-025-104641